Tömegesen jelent meg a törpeharcsa Balatonkenesén?

2013. Június 04. 17:00:00
2012. november 24-én, Társaságunk siófoki központjában tartottuk az első halász-horgász fórumot, melyre a Balaton-parti horgász egyesületek képviselőit hívtuk meg. A tanácskozáson felszólalt Polgár Tibor Úr a Balatonkenesei Horgász Egyesület képviseletében, és felhívta Társaságunk figyelmét arra, hogy Balatonkenese térségében a korábbitól nagyobb számban fognak törpeharcsát a horgászok.

Polgár Úr a törpeharcsa tömeges jelenlétéről beszélt, elmondása szerint egyes időszakokban „nem lehet horgászni a sok törpeharcsa-kapástól”. Kérte Társaságunkat, hogy a térségben kíséreljük meg a törpeharcsa varsás szelektív halászatát. Füstös Gábor Vezérigazgató Úr válaszában megígérte, hogy amennyiben a törpeharcsa valóban olyan mértékben van jelen az említett területen, hogy szakmailag indokolt a beavatkozás, meg fogjuk tenni a szükséges lépéseket.

A Balatonkenesei Horgász Egyesület kikötője

A napokban újbóli megkeresést kaptunk, mely ismét jelentette a törpeharcsa nagy számú jelenlétét a térségben. A helyzetről szerettünk volna személyesen is meggyőződni, ezért a múlt vasárnap (június 2-án) egy horgásztársam kíséretében elutaztam az említett egyesület tanyájához, hogy egy teszthorgászat alkalmával kíséreljünk meg törpeharcsát fogni. Megérkezésünkkor az egyesület kikötőjének mólóján több horgásszal is találkoztunk, egyikőjük épp akkor „szentségelt” miközben egy ujjnyi törpeharcsából próbálta kiműteni horgát. Ekkor még napsütéses, szép idő volt, sima vízzel.

Kenesei törpe egy helyi pecás horgán

A mohó törpeharcsa sok bosszúságot okoz a horgászoknak

Az előre megbeszéltek szerint egy bolognai botra szerelt úszós készséggel közvetlenül a móló kőszórása elé horgásztam, kb. 2 méter mély vízen, a horgot a fenék felett 1-2 cm-en tartva. A helyet jó alaposan megetettem büdös, kagylós ízesítésű etetőanyaggal, amelybe bőségesen tettem csontit és aprított gilisztát is. Társam két feeder botos fenekező készségével kb 25-30 méteres távolságra horgászott, ő édes etetőanyagot használt, amelyből szintén nem spórolta ki az élőanyagot. Csalinak főként gilisztát, kisebb részben csontit alkalmaztunk. Tehát minden tőlünk telhetőt megtettünk, hogy a környéken lévő törpeharcsákat az etetésre csábítsuk, és horogra csaljuk őket.

Kapásra várva

Ennek ellenére a mintegy 3,5 órás horgászat alatt sikerült fogni 25 db keszeget, 1 db szép ezüst kárászt, és mindössze 2 db törpeharcsát. A fogott mennyiség egyenlően oszlott meg az úszós és a fenekező készségek között, és 90%-uk gilisztára éhezett meg.

A gilisztacsokorra szépen jött a dévér

Ha nehezen is, de sikerült törpeharcsát fogni

A mólón ez idő alatt ücsörgő többi horgásszal elbeszélgetve megtudtam, hogy azon a napon mindegyikük fogott 1-2 db törpeharcsát, de a bajszos kis halacskák igazi „rohama” ezúttal elmaradt. Elmondásuk szerint nagyon rapszodikus a jelenlétünk, előfordul, hogy egy délelőtt alatt fejenként 30-at is fognak, máskor viszont napokra eltűnnek, de Kenesén a közelben lévő többi kikötő közelében is nagy számban fogják a horgászok. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a horgászatunk második felében fokozatosan erősödött a szél, amely eleinte meghozta a keszegek kapókedvét, de az egyre nagyobb hullámok felkavarták a vizet, és ezzel együtt a kapások intenzitása is alábbhagyott.

Közeleg a vihar...

A folyamatot – és ezzel együtt horgászatunkat is – a végül megérkező zápor zárta le.

A végeredmény

Nem tudhatjuk, hogy vajon a frontos, változó légnyomású időjárás okozta-e a törpeharcsák elmaradását, mindenesetre ezen teszthorgászat eredménye alapján nem lehet azt állítani, hogy a törpeharcsa tömegesen lenne jelen a területen, így a varsás beavatkozás sem tűnik indokoltnak. De nem szeretnénk egy esetből végleges következtetéseket levonni, így tervezzük, hogy a közeljövőben megismételjük a próbahorgászatot, mert a varsákat a horgászok egy része rossz szemmel nézi, így csak akkor helyezzük majd ki őket, ha minden kétséget kizáróan megbizonyosodunk a törpeharcsák nagy mennyiségéről.

Nagy Gábor