Kikötői sügérpeca
A sügereket legkönnyebben a kikötőkben tudjuk megtalálni, de védettebb nádöblökben is rájuk akadhatunk, főleg ha hínár is tarkítja a környéket. Arra vigyáznunk kell, hogy a BAHART kikötőkben sajnos csak a mólók külső oldalán szabad horgászni, a hajózási útvonal irányában nem! Itt is megtalálhatjuk a kis csíkos útonállókat, de jobb esélyünk van azokban a vitorláskikötőkben, ahol a kikötőrend nem tiltja a horgászatot és/vagy a kikötőmester engedélyt ad hobbink gyakorlására.
A sügér általában kisebb-nagyobb rajokban szeret vadászni, amelyet közel azonos méretű egyedek alkotnak. Akkor a legegyszerűbb megtalálnunk tartózkodási helyüket, ha sikerül észlelnünk csapatos „hajtásukat” vagy sokszor hangos cuppanásban végződő rablásukat. Ennek hiányában mindig valamilyen tereptárgy mellett, alatt keressük őket. Nagyon szeretik a mólók támfalait, az azokat védő kövezéseket és a cölöpök töveit is, de sokszor állnak be a hajótestek, vagy a különböző úszóművek alá is. A legtöbb sügeremet olyan helyeken sikerült kapásra bírnom, ahol egy hajótest közvetlenül a beton partfal mellett állt, és a köztük lévő szűk rést sikerült meghorgásznom.
Ha sikerül megtalálnunk tartózkodási helyüket, biztosak lehetünk benne, hogy több kapásunk is lesz az adott helyen, de vigyázzunk, hogy ne csapjunk felesleges zajt, mert a csapat gyanút foghat. Ilyenkor vagy odébb állnak, vagy érdektelenek lesznek csalink iránt. A megakasztott halat a lehető leggyorsabban húzzuk el a kapás helyétől, és ne hagyjuk sokat pocsolni a felszínen, mert ez is riasztóan hathat társaira. Én a visszaengedést is kissé odébb, vagy a mólószárny másik oldalán szoktam megejteni, hogy az elúszó sügér ne vigye magával a rajt. Különösen fontos ez akkor, ha gyaníthatóan a „bandanagyot” sikerült megfognunk.
A felszerelés összeállításánál azt az elvet kell szem előtt tartanunk, hogy kellően finom megoldásokkal a legkisebb hal megfogása is élmény lehet. Mindenképpen ultra light technikában kell gondolkodnunk. Jómagam a körülmények függvényében vagy egy 2-8gr dobósúlyú, 1,80m hosszú, vagy egy 2-12gr dobósúlyú, 2,1m hosszú bottal horgászok, melyre a bottal egyensúlyban lévő, általában 1000-es méretű orsót szerelek. Zavaros vízben és akadós pályán 0,08mm-es fonott, más esetben 0,14mm-es fluorocarbon zsinórt használok. A hely kiválasztása mellett a legfontosabb tényező a megfelelő csali megtalálása. Az én kedvenceim helyzettől függően a fehér, zöldes-sárgás és pirosas színű 2-4cm-es gumihalak és twisterek, de eredményesek lehetünk apró wobblerekkel, vagy körömnyi villantókkal is.
A sügérhorgászat talán legnagyobb előnye, hogy szinte napszaktól függetlenül művelhető, és ha az erősen fújó szél miatt a nyílt vízen nem tudunk horgászni, a hullámveréstől védett kikötők akkor is élménnyel szolgálhatnak. Tehát mindenkit csak bíztatni tudok egy jó kis sügerezésre, főleg, hogy itt az ősz, amikor talán a legkönnyebb megfogni ezeket a csodaszép kis rablókat.