Kikötői sügérpeca

2012. Szeptember 11. 15:10:00
A sügér a Balaton egyik legszebb, legtarkább és egyben legagresszívebb ragadozója, ezért viszonylag kis mérete ellenére is nagy örömet tud okozni pergető horgászata. Az alábbiakban szeretnék tippeket adni, hol, hogyan, mivel és mikor érdemes vadászni rá.

A sügereket legkönnyebben a kikötőkben tudjuk megtalálni, de védettebb nádöblökben is rájuk akadhatunk, főleg ha hínár is tarkítja a környéket. Arra vigyáznunk kell, hogy a BAHART kikötőkben sajnos csak a mólók külső oldalán szabad horgászni, a hajózási útvonal irányában nem! Itt is megtalálhatjuk a kis csíkos útonállókat, de jobb esélyünk van azokban a vitorláskikötőkben, ahol a kikötőrend nem tiltja a horgászatot és/vagy a kikötőmester engedélyt ad hobbink gyakorlására.

A vitorláskikötők a legjobb sügeres pályák

A sügér általában kisebb-nagyobb rajokban szeret vadászni, amelyet közel azonos méretű egyedek alkotnak. Akkor a legegyszerűbb megtalálnunk tartózkodási helyüket, ha sikerül észlelnünk csapatos „hajtásukat” vagy sokszor hangos cuppanásban végződő rablásukat. Ennek hiányában mindig valamilyen tereptárgy mellett, alatt keressük őket. Nagyon szeretik a mólók támfalait, az azokat védő kövezéseket és a cölöpök töveit is, de sokszor állnak be a hajótestek, vagy a különböző úszóművek alá is. A legtöbb sügeremet olyan helyeken sikerült kapásra bírnom, ahol egy hajótest közvetlenül a beton partfal mellett állt, és a köztük lévő szűk rést sikerült meghorgásznom.

Havranek Mihály kollégám ismerkedik a módszerrel...

... nem eredménytelenül!

Ha sikerül megtalálnunk tartózkodási helyüket, biztosak lehetünk benne, hogy több kapásunk is lesz az adott helyen, de vigyázzunk, hogy ne csapjunk felesleges zajt, mert a csapat gyanút foghat. Ilyenkor vagy odébb állnak, vagy érdektelenek lesznek csalink iránt. A megakasztott halat a lehető leggyorsabban húzzuk el a kapás helyétől, és ne hagyjuk sokat pocsolni a felszínen, mert ez is riasztóan hathat társaira. Én a visszaengedést is kissé odébb, vagy a mólószárny másik oldalán szoktam megejteni, hogy az elúszó sügér ne vigye magával a rajt. Különösen fontos ez akkor, ha gyaníthatóan a „bandanagyot” sikerült megfognunk.

Egy termetesebb példány

A felszerelés összeállításánál azt az elvet kell szem előtt tartanunk, hogy kellően finom megoldásokkal a legkisebb hal megfogása is élmény lehet. Mindenképpen ultra light technikában kell gondolkodnunk. Jómagam a körülmények függvényében vagy egy 2-8gr dobósúlyú, 1,80m hosszú, vagy egy 2-12gr dobósúlyú, 2,1m hosszú bottal horgászok, melyre a bottal egyensúlyban lévő, általában 1000-es méretű orsót szerelek. Zavaros vízben és akadós pályán 0,08mm-es fonott, más esetben 0,14mm-es fluorocarbon zsinórt használok. A hely kiválasztása mellett a legfontosabb tényező a megfelelő csali megtalálása. Az én kedvenceim helyzettől függően a fehér, zöldes-sárgás és pirosas színű 2-4cm-es gumihalak és twisterek, de eredményesek lehetünk apró wobblerekkel, vagy körömnyi villantókkal is.

Mohó, mint egy sügér

Gyönyörű színeiért imádom őket!

Sokszor a legegyszerűbb, folyamatosan húzott csalivezetés nyeri el a halak tetszését, de a finnyásabb, öregebb példányok könnyebben becsaphatók kissé trükkösebb, rendszertelenül meg-megállított, pöccintgetett technikákkal. Ezen módszer további izgalmát az adja, hogy számítani kell a sügér mellett egyéb járulékos fajokra is, leggyakrabban kősüllőre és naphalra. Szerencsés szájszéli akadás esetén sikerrel vehetjük fel a versenyt a jobb csukákkal is, ultra ligth felszereléssel ez igazi kihívást jelenthet.

Néha beugrik egy-egy csuka, ...

... kősüllő, ...

... és naphal is

A sügérhorgászat talán legnagyobb előnye, hogy szinte napszaktól függetlenül művelhető, és ha az erősen fújó szél miatt a nyílt vízen nem tudunk horgászni, a hullámveréstől védett kikötők akkor is élménnyel szolgálhatnak. Tehát mindenkit csak bíztatni tudok egy jó kis sügerezésre, főleg, hogy itt az ősz, amikor talán a legkönnyebb megfogni ezeket a csodaszép kis rablókat.

Irány sügerezni...

...és engedjük őket szabadon!