Éjjeli keszegek
Ez persze a gyermekkor hozadéka, édesapámtól így tanultam meg először horgászni, még ha az akkori úszózást csak sarkítva lehet finomszerelékesnek nevezni. Igen halványan még emlékszem a nagy egybefüggő part menti hínarasokra, melyek széléből kiszedtünk egy talpalatnyi lyukat, megszórtuk pár marék áztatott kenyérrel, és kezdődhetett is a peca. 5-6 éves kisgyerek lehettem akkoriban, kezemben egy kis kék Hokév bottal, és paprikás kenyérrel csalizott egyszerű úszós szerelékkel fogdostam a keszegeket, kárászokat, és gyakran a pontyokat is. Aztán a balatonvíz tápanyagtartalmának csökkenése a hínár fokozatos visszahúzódását eredményezte, ráadásul a folyamatot a többször ismétlődő „kisvízkorszakok” sem segítették. Ma az egykori horgászataim színhelyén bokáig ér a víz, és csak mutatóban van jelen néhány szál vízinövény. Így ha egy jó keszegezésre vágyom, csónakba kell ülnöm, és meg kell keresnem őket.
A mélyvíz határán található marás minden halnak kedvelt táplálkozási helyszíne, ezért legtöbbször itt teszem le horgonyomat. A nyári meleg idején a legjobb kapásra éjszaka számíthatunk, ezért általában úgy időzítem az indulást, hogy még világosban el tudjam foglalni a helyemet, be tudjak etetni és a napnyugtát követően megkezdhessem a horgászatot. Etetőanyagnak a bolti forgalomban kapható termékek közül az édesebb aromájú, nagyobb szemcseméretű (általában pontyoknak címzett) termékeket szoktam választani. Ebből 1kg-nyi mennyiség bőven elegendő, igaz gazdagon feldúsítom főtt búzával. A búza levét csak részben öntöm le, mert ezt használom fel a szárazanyag nedvesítéséhez is. A kész etetőanyagból az áramlásviszonyoktól függő keménységű gombócokat gyúrok, és a horgászat kezdetén a teljes mennyiség harmadát dobom be a csónaktól olyan távolságra, hogy kényelmesen meg tudjam horgászni.
Ha nincs erős szél, és a csónakot fixen tudom rögzíteni, jelölőbóját sem kell használni. Éjszakai horgászatnál nagyon jó szolgálatot tesz a cserélhető antennájú úszó, melybe csak egyszerűen bele kell nyomnunk a megfelelő átmérőjű világító patront.
Csónakban ugyan nem túl előnyös hosszú bottal hadonászni, én mégis egy 5m-es bolognai bottal szeretek horgászni, ami megkönnyíti az általam kedvelt tűs szárú úszók használatát.
Kinn a nyílt vízen gyakran tapasztalható számottevő áramlás, amelyben ezzel a bottípussal a folyóvízi horgászathoz hasonlóan meg tudjuk tartani készségünket a botspicc alatt, és nem kell „úsztatva” horgásznunk. Főzsinórnak 0,16mm-es átmérőjűt használok, melyre 0,14mm-es előkével rögzítem az általában 10-es méretű keszegező horgot. Az ólmozást a horogtól mintegy 15cm-re helyezem el és az eresztéket a horgászat során általában változatatom. Eleinte úgy állítom be, hogy éppen érintse a feneket. Ha többségében karika keszeg érkezik, akkor elemelem a fenéktől, ha viszont beállnak az etetésre a szebb dévérek, akkor az előke több mint felét lefektetem a fenékre. A csalik közül éjszaka többnyire a 4-5 szálból álló csonticsokor a legeredményesebb, de olykor nagyon jól lehet szelektálni a nagy dévéreket és bodorkákat konzerv kukorica használatával.
Az etetést követően átlagosan fél órát kell várni, mire a kapások folyamatossá válnak, ekkortól kb. negyedóránként egy kisebb gombóccal megfejelem a korábbi etetést. Ha a keszeg szépen reagál a felkínált vacsorára, 2-3 óra alatt összejön az egy napra megfogható mennyiség, és mindeközben igazán jól szórakozhatunk. Nem sűrűn keszegezek, így általában a megfogott mennyiséget haza szoktam vinni, ugyanis az egész család nagyon szereti az alaposan beirdalt, paprikás lisztben megsütött friss balatoni keszeget. Ha még nem tették, próbálják ki Önök is, ahogyan az éjszakai keszeghorgászat egyedülálló hangulatát is csak ajánlani tudom mindenkinek!
Nagy Gábor