Újévi köszöntő

2016. Január 03. 14:01:52
Kedves Horgásztársak! Fogadják sok szeretettel Társaságunk részéről Szári Zsolt újévi köszöntőjét, mely a 2015-ös év összegző, értékelő gondolatai mellett a jövőbe is betekintést nyújt.

Hazánk horgásztársadalma nagyon mozgalmas és sorsdöntő évet tudhat maga mögött. Elég csak a MOHOSZ megújulására, a halgazdálkodási törvény sarkalatos pontjainak módosítására és annak elfogadására gondolni, amivel a horgászok régi vágya teljesült: kerüljenek horgászkezelésbe a természetes vizek! A kereskedelmi célú halászat beszüntetésére irányuló erőfeszítések azonban csak lassan hozták meg a sikert. Az országos szintű szövetség átszervezése és átállítása egy új időszámításra nem ment zökkenőmentesen, ahogy a vizek kezelői jogának megújítása, ezzel a horgászok helyzetbe hozása is számtalan nehézséggel (jogi- és ellenérdekelt lobbi tevékenység) nézett szembe. Most azt mondhatjuk, hogy a nehezén túl vagyunk, és az átállás ugyan még okozhat gondot néhány víztest esetében, de ezek kiküszöbölése után 15 évre lehet majd előre tervezni a horgászcélú halgazdálkodást.

Ez pedig korszakváltó, történelmi változás! Éppen olyan, mint a 2013. december 5.-én beszüntetett balatoni halászat, aminek a halásztársadalom által előre megjósolt kedvezőtlen következményeiből még semmit sem tapasztaltunk meg, de reméljük, pozitív eredményeit néhány éven belül már a horgászok is jelentősen érzékelni fogják.

A vizek halgazdálkodási jogának megújítása körüli anomáliákban a Balatonon gazdálkodó Társaságunk egyszerűbb helyzetben volt, mint a halgazdálkodási joggyakorlók többsége. A Balaton különleges rendeltetésű vízterületté minősült, a halgazdálkodási jog pedig újabb 15 évre, 2016. január 1.-i hatállyal Társaságunkhoz került. A Balaton esetében tehát szerencsére teljesen zökkenőmentesen történt minden, a horgászokat esetlegesen érintő változás, átmenet: a területi jegyek forgalmazása már folyik, és csak a jegesedés vethet véget a januári horgászatoknak.

Honlapunkon igyekeztünk folyamatosan tájékoztatni a balatoni, vagy éppen a Balatonra látogató horgászokat, de azért egy rövid „összefoglalót” most engedjenek meg: mi is történt velünk az elmúlt esztendőben?

A jó horgász mellé a szerencse is odaáll – tartja a közmondás. Ha a Balaton vízállására tekintünk, elmondhatjuk: ismét jó vízállású, partról is egész évben horgászható évet zártunk, és ez fontos feltétel, tekintettel a parti horgászlehetőségek fizikális területi korlátaira. A jelenlegi vízállás bizakodásra adhat okot, hogy tavasszal ismét 120 cm körüli értéken vágjunk bele a horgászszezonba.

A halfogási lehetőség, mint mindig, tavaly is rapszodikus volt. Május-júniusban például a keleti medence (világosi akadók, Zamárdi környéke) jeleskedett szép süllőivel, ősszel pedig a nyugati medence (Fonyód, Balatonfenyves térsége) adott gyönyörű fogasokat. Összességében elmondható, hogy az elmúlt években tapasztalt rendkívüli víztisztaság, ami különösen a keleti medencében érzékelhető, megváltoztatta a halak szokásait. A tiszta, mélyen átlátható partszéli vizeket csak sötétben keresi fel a hal, és egyértelműen eredményesebbek voltak azok a napok, amikor a hullámzás tette tejessé a parti vizeket is. A békés halak fogási lehetősége idén is igen eltérő volt partszakaszonként. Egyes helyeken (zömében a nyugati medencében) kiemelkedő fogásokat tapasztaltunk, míg más partok hallgattak. Igyekeztünk a helyzeten mesterségesen javítani, ezért rendhagyó módon nyáron is végeztünk pontytelepítéseket. Ezek a halak a keleti medence azon szakaszaira kerültek, ahol gyengébb fogásokról érkeztek hírek. Mindezzel együtt azonban idén is hangsúlyoznunk kell azt a régen ismert tényt, hogy a halállomány a tóban nem a telepítési helyek, hanem az élőhelyi sajátságok függvényében oszlik el.

Egyik legfontosabb halgazdálkodási feladatunk, a halállományok pótlása az elmúlt évben talán minden korábbit felülmúlt. Egynyaras süllőből közel 7 tonna került a vízbe, pontyból 30 tonnával túlléptük az előírt kötelezettséget. Folytattuk a compótelepítési programunkat, ahogy széles kárász is került a vízbe, de például tonnányi harcsa is. Megtettük az első lépéseket a menyhal visszahonosítására, melyet a gödöllői egyetem halas tanszékének kollégáival fogunk kiemelten tovább folytatni.

Mindehhez azonban nélkülözhetetlen lenne a saját tógazdasági háttér, ahol elsősorban a balatoni sudár fajtát szaporítjuk és neveljük. Sajnos itt nem dicsekedhetünk nagy eredményekkel: a korábbi tógazdasági területek Társaságunkhoz való kerülése továbbra is akadozik. Egyedül a varászlói tógazdaság (200 ha) került a vagyonkezelésünkbe, de ott még a korábbi bérlőnek öt évig van haszonbérleti joga, tehát birtokon belülre kerülni, termelni a közeljövőben ott még nem tudunk. Reméljük, hogy a 2016-os esztendő ebben is áttörést hoz.

Az irmapusztai és buzsáki tógazdaságaink jól teljesítettek: a kötelezettségen (300 tonna/év) felül közel 100 tonnával több halat termeltünk, aminek fennmaradó részét hamarosan megkezdjük betelepíteni a Balatonba.

A gyenge adottságú, természetvédelmi oltalom miatt „hagyományosan nem művelhető” Siófok-Töreki tógazdaság bérletét viszont felmondtuk, és a terület hasznosítását visszaadtuk a tulajdonos BfNPI-nak. Egyúttal megszüntettük a Balatonszárszói-tó kizárólagos horgászcélú hasznosítását, ahol 2016-tól kezdve tógazdasági haltermelést fogunk folytatni.

A jó halőrzés felér egy fél telepítéssel – idézzük Hoitsy György kollégánk szállóigévé vált mondását. Lehetőségeinkhez mérten igyekszünk a leghatékonyabb módon, jól felkészült kollégákkal végezni ezt az egyáltalán nem egyszerű feladatot. Mára elmondhatjuk, hogy az egykori balatoni népszokás, az elsősorban nyakzóhálóval végzett orvhalászat erősen visszaszorult. Részint a halőrzés hatékonyságának növekedése miatt, részint pedig az erélyesebbé váló törvényi szigor és annak végrehajtása okán. Ez utóbbi alkotóelem igen fontos tényező! Lényeges, hogy a korábban csínyként kezelt orvhalászat ma már nem számít megélhetési bűnözésnek, az elfogott egyénekre súlyos büntetéseket szabhatnak ki (több százezer forintos halvédelmi bírság, a halrablásra használ eszközök – vitorlás, autó stb. – elkobzása, felfüggesztett és letöltendő börtönbüntetés). Ettől függetlenül a halgazdálkodás halvédelmi „ágazatának” fejlesztése és erősítése továbbra is az egyik legfontosabb feladatunk! A törvénysértéseket folyamatosan elkövetők egyre kifinomultabb módon végzik tevékenységüket, tehát sok esetben csak hosszadalmas megfigyelés és egy jól időzített rajtaütés alapján várhatunk sikert, azaz méltó, netalán elrettentő büntetést.

Csak apró módosításokat eszközöltünk a horgászrendünkön is. A legfontosabbakat említve: 80 cm-es felső méretkorlát a pontyra, 70 cm feletti süllőből napi 1 db tartható meg, az élő- vagy döglött csalihallal való horgászat esetén a kettes- és hármas horog használatának a tiltása, valamint a begyaloglós horgászat vízszinthez igazított korlátozása. Mindezek valóban apró módosítások, amelyek kizárólag a halállományok védelmét szolgálják, egyfajta megváltozott szemléletet tükröznek.

A Halászati Operatív Program keretein belül tavaly két pályázatban is részt vettünk – sikerrel. Ennek köszönhetően új, a tógazdasági haltermelési tevékenység eredményességét növelő eszközökkel gazdagodhattunk, megnyerve ehhez mintegy 30 millió forint pályázati forrást.

Elkészíttettük a keszthelyi halásztelep horgászturisztikai célú fejlesztésének terveit is. Ennek megvalósuláshoz a rendelkezésre álló jelentős saját erőforráson felül támogatási forrásra is szükség van. Bízunk benne, hogy mindez hamarosan realizálódik, és elkezdődhet az egykori halásztelepen a beruházás.

Társaságunk megalakulása óta tagja a Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület-hasznosítók Szövetségének (MAHAL). Ez év január 1.-től pedig speciális jogállású tagjává vált a megújult MOHOSZ-nak is. Ezzel a lépéssel végleg pont került azokra az évtizedek óta fennálló nézeteltérésekre, amelyek a BHNp ZRT. és a MOHOSZ kapcsolatát mindig is jellemezték. Társaságunk ezzel a lépésével azt szeretné minden, a halgazdálkodásban és horgászatban szereplő résztvevő felé jelezni, hogy mindez már a múlté, és csakis egységesen kidolgozott és elfogadott szemléletek alapján, egységes fellépéssel, a horgásztársadalom igényeit szem előtt tartva lehet jól fejleszteni a balatoni horgászlehetőségeket is.

Minden szempontból eredményes évet zárhat Társaságunk. De egy halgazdálkodó csak akkor lehet eredményes, ha a vízterületen horgászók is azok! Továbbra is azon leszünk, hogy a Balatont szolgáljuk, mert tudjuk: „A Balatonból nem lehet horgászparadicsomot csinálni, de mi azért megpróbáljuk!”


Békés, egészséggel teli, duzzadó szákú új esztendőt kívánok munkatársaim nevében valamennyi balatoni horgásztársamnak!


Szári Zsolt