Süllőt a Balatonba
A Balatonba telepített egynyaras, átlagosan 15-20 centiméteres süllők a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. tógazdaságában nevelkedtek. A nevelt halak előnye, hogy hamarabb tudnak ragadozni a Balatonban, mint a természetes körülmények közt élő társaik.
A Balatonban lévő, idén ikrából kikelt kis süllők ilyen korban csupán fele akkorák, mint a tógazdaságban nevelt fajtársaik.
A társaság szeptemberben kezdte meg a telepítéseket, mely során pontyot, süllőt, csukát, kárászt és compót is engedtek a magyar tengerbe. Pontyból 300 tonnát kell telepítenie a Halgazdálkodási Zrt.-nek, melynek kétharmadát már teljesítette. A telepítéseket minden alkalommal egy helyi horgászegyesület kíséri figyelemmel. Balázs István, a Helikon Horgászegyesület elnöke úgy véli, hogy minden évben bekerül a Balatonba a szükséges mennyiségű hal. "Ez nagyon jó nekünk és a turistáknak és az hogy befejezték a halászatot, még inkább arra fogja ösztönözni a külföldi horgászokat, hogy látogassák a tavat. Jelenleg kialakulóban van az új horgászrend, remélem, hogy ez is a horgászok előnyeire fog válni." - mondta el a 65 éve pecázó egyesületi elnök.
Horgászrend szigorítását a jövő évtől tervezi a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. A fő cél hogy igazságos elosztással, több hal legyen a Balatonban.
"Ha minden halfajt tekintünk, akkor a horgászok 2,2 százaléka, közel a negyedét megfogta a teljes horgászfogásnak" - mondja Nagy Gábor a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. horgászturisztikai menedzsere. A fogási naplók alapján végzett számítások alapján kívánják jövő évtől bevezetni az új kvótát, melynek értelmében egy horgász, egy évben, száz darab védett halat vihet haza. Így igazságosabb elosztásban részesülhetnek majd a pecások a balatoni halakból.
A haltelepítéseket december végéig, vagy a tó befagyásáig végzi a Halgazdálkodási Zrt.. Keszthelyen körülbelül 6400 darab, összesen 5 mázsányi süllőt telepítettek.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV