Összefoglaló a III. Balatoni Horgászkonferenciáról

2016. Október 24. 11:13:59
Jó döntés volt a halászat leállítása a Balatonon - mondta Bitay Márton, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára a III. Balatoni Horgász Konferencián Balatonfüreden. 

Az államtitkár kiemelte, hogy a horgászturizmusban az eddig kihasználtaknál sokkal nagyobb lehetőségek rejlenek, amelyek kiaknázására komoly lépések történtek az utóbbi 2-3 évben, és továbbiakra lehet számítani.

A konferencián jelentette be Szári Zsolt vezérigazgató annak a négy évet átívelő, nagyszabású projektnek az elindítását, amelynek célja a horgászok által preferált célfajok állományainak megerősítése. A kutatási, innovációs és fejlesztési munkához, valamint az eredmények gyakorlatba ültetéséhez 1,492 mrd forint uniós forrást nyert a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezette konzorcium, melynek további tagjai a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpont, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ – Halászati Kutatóintézet és a Szent István Egyetem Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet.

 

A projektben kifejlesztésre és tesztelésre kerülnek a világszinten is egyedülálló, őshonos halfajok természetes körülmények közötti ívását elősegítő eszközök, amelyek hosszabb távon támogatják a Balaton fenntartható halgazdálkodását.

Kidolgozzuk a Balatonban tömeges, idegenhonos vándorkagyló haltakarmányozásban való hasznosításának alapjait.

Létrehozásra kerül két közösségi jelentőségű halfaj, a garda és a kősüllő balatoni állományának génbankja. Megvizsgáljuk az izolált balatoni garda, sudár ponty és balin populáció eddig teljesen ismeretlen genetikai hátterét.

Kidolgozzuk a kősüllő és balin intenzív halastavi („tó a tóban”) nevelését, amely által hatékonyabbá válhat a faj egyedeinek utánpótlása.

A projekt egyik eleme az idegenhonos busa és ezüstkárász genetikai hátterének vizsgálata, annak érdekében, hogy fény derüljön a balatoni állomány utánpótlásának forrására.  A busacsapatok vándorlási útvonalát műholdas technológiával felderítjük, amelynek ismeretében a szintén ezen projekt keretében fejlesztett fogóeszközöket a többi halfaj veszélyeztetése nélkül kihelyezve nagy tömegben távolíthatjuk el ezen idegenhonos faj egyedeit a tóból. 

Megvizsgáljuk a Balaton eleddig szinte teljesen ismeretlen szaprofita baktériumflóráját, majd létrehozunk egy olyan adatbázist, amely alapján, a víz fizikai-kémiai paramétereinek mérése mellett következtetni lehet az esetlegesen bekövetkező halpusztulások okaira is.

A sikeres projekt eredményei tudományos alapként szolgálhatnak a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. további költséghatékony és fenntartható halgazdálkodásához.

 

A konferencia résztvevői előadásokat hallgathattak meg a közelmúltban, a balatoni vendéglátói kör által felvetett problémákról és azok megoldási javaslatairól, a balatoni halőrzés és a balatoni behúzós horgászat tapasztalatiról.

A szakmai előadások között szó esett a műakadók vizsgálatáról és megvitatták a résztvevőkkel a Balatoni Horgászrend tervezett újításait, amelyet a következő hetekben a horgászok véleményezhetnek – erről a honlapunkon hírt adunk majd.

 

Elmondható, hogy a konferencia betöltötte célját, hiszen évente egyszer ez a fórum biztosít lehetőséget a szakma és a horgásztársadalom közötti párbeszédre. Az itt elhangzott észrevételek és javaslatok az esetek többségében az előremutató megoldások megszületését segítik.