Haltelepítési összesítés 2014
2014-ben összesen 153 fuvarral, 9120 km-t megtéve végeztük a balatoni haltelepítéseket. Az egész éves magas vízállásnak örülhettek a horgászok, de a haltelepítéseknek egyes helyszínek esetében nem kedveztek. A teljes őszi haltelepítési időszakban nyitva volt ugyanis a Sió-csatorna zsilipje, emiatt a keleti medence déli partjára az ősszel egyáltalán nem telepítettünk halat, ugyanis nem akartuk, hogy a lehalászat, a szállítás, majd a beengedés okozta sokk miatt megzavarodott halak esetleg az angolna csapdában kössenek ki. További sok esetben nehezítette a haltelepítéseket a tartós esőzések és a Balaton magas vízállása miatti felázott talaj. Emiatt néhány telepítési pontra (ahol nem volt biztosított a betonos vagy sóderos aljzat) egyáltalán nem, vagy kevesebbszer tudtunk halat szállítani a tervezettől.
A Társaság Halgazdálkodási terve 300 000 kg két- és háromnyaras ponty telepítését írta elő 2014-re. Emellett rendelkeztünk még 9743 kg elmaradással 2013-ról. A fent leírt okok miatt az előre tervezett 24 telepítési helyszín helyett 18 helyszínen telepítettünk pontyot a Balatonba, összesen 275 766 kg-ot. Tehát 33 977 kg pontyot nem sikerült idén betelepítenünk, e mennyiséget 2015 tavaszán pótolni fogjuk. A pontytelepítés medencék szerinti megoszlása így alakult: nyugati medence: 94 246 kg, középső medence: 111 174 kg, keleti medence: 70 346 kg.
A haltelepítési helyszíneket illetően törekedtünk arra, hogy a Balaton három medencéje egyenlő arányban részesedjen a telepített halból, valamint, hogy minden előre jelzett helyszínre jusson legalább egy telepítés. Ennek megfelelően az elmaradt mennyiség tavaszi pótlásakor főként a keleti medencében várható pontytelepítés. A telepítések során fontos szempont volt a költséghatékonyság is. Emiatt a kedvezőtlenebb üzemanyag-fogyasztású öreg járműveinket az adott tógazdasághoz fekvő legközelebbi telepítési pontokra forgattuk. Ez magyarázza meg egyes déli-parti telepítési pontok nagyobb részesedését. A haljelöléses vizsgálatok eredményeiből tudjuk, hogy ezen aránytalanság nem okoz problémát, ugyanis a betelepített halak rövid időn belül szétvándorolnak a tóban, és lokális koncentrációjuk az élőhelyi sajátosságoknak köszönhető, nem a telepítések eloszlásának. A keleti medence horgászainak kifejezett kérése volt, hogy lehetőségeinkhez mérten a tavaszi telepítésekből kapjanak nagyobb arányt, ezért is telepítettünk az ősszel kissé kevesebb mennyiséget oda.
A többi halfaj telepítési adatai:
előnevelt csuka: 256.000 db
1 nyaras süllő: 27.644 db
2 nyaras compó: 400 kg
2 nyaras harcsa: 1005 kg
Csuka esetében az éves kötelezettségként szereplő 250 000 db előnevelt egyedet sikerült kissé túl is teljesítenünk. 1 nyaras süllőből az éves kötelezettségünk 60 000 db, viszont rendelkeztünk 2013-ból egy 26 800 db-os elmaradással. Sajnos ezt a mennyiséget idén nem tudtuk teljesíteni, a pótlását jövőre tervezzük elvégezni. A harcsa telepítését a kötelezettségnek megfelelően teljesítettük. A compó és csuka telepítések az északi part nádasai előtt, a süllő és harcsa telepítések többségében nyílt vízről, kisebb részben partról történtek. Az előnevelt csuka telepítésében több helyszínen segítségünkre voltak a helyi csónakos horgászok is.
A haltelepítések idén is nyomon követhetőek voltak online, a „percről percre” tudósításunkban minden egyes szállítmányt előre jeleztünk és a helyszínen készült fotóval dokumentáltunk. Emellett a honlapunk fő oldalán minden telepítési napot megelőzően haltelepítési előrejelzést, majd a nap végén haltelepítési beszámolót adtunk a teljes napi fuvarszámról, helyszínekről és mennyiségekről. Ezen tudósítások visszamenőleg is megtekinthetőek honlapunkon. Idén sem történt balatoni haltelepítés anélkül, hogy a területen érintett horgász egyesület képviselője ne szemlélte volna meg azt, a telepítéseken aktívan részt vevő horgászoknak ez úton is szeretnénk köszönetet mondani!